Prices incl. VAT, plus shipping costs / Delivery Times
Available immediately More Info »
- Product-ID: 400411
- Product condition: New
This bass strap is suitable for accordions with 72/80 bass. The strap itself (without spindle) has a length of approx. 47,0cm.
| Colour: | black |
| Material: | Imitation leather |
| Upper straps: | Imitation leather |
| Padding: | Imitation leather |
| Pad thickness: | 10 mm |
| Length: | 470 mm |
| Width in the middle: | 45 mm |
| Width at top and bottom: | 45 mm |
| Thread: | 3/16'' |
| Accordion models: | 72 Bass, Italian accordions, Weltmeister Models (from 1990) |
| (GPSR) Manufacturer: | Weltmeister Akkordeon Manufaktur GmbH, Markneukirchner Str. 44-46, 08248 Klingenthal, Deutschland, info@weltmeister-akkordeon.de |
Adjustment mechanism 48-96 Bass, 31x4,8 mm
Available immediately More Info »
322x50mm leather velvet, without spindle
Available shortly (about 1-4 weeks) More Info »
365x44mm leather, without spindle
Available immediately More Info »
300-360mm bass strap nylon adjustable
Available immediately More Info »
Bass strap for Bandoneon / Concertina
Available immediately More Info »
Valve flap fitting roll 550x13x5,0mm
Available immediately More Info »
Valve flap fitting roll 500x13x5,0mm
Available immediately More Info »
Valve flap fitting roll 600x13x5,0mm
Available immediately More Info »
Valve flap fitting roll 500x13x5,0mm
Available immediately More Info »
55m Bellow tape 24mm width striped colour black
Available immediately More Info »
470x50mm leather black / velvet dark red
Available immediately More Info »
1m roll 7x2mm Bellow-seal, self-adhesive
Available immediately More Info »
50m Bellow tape 24mm width striped colour black
Available shortly (about 1-4 weeks) More Info »
1m roll 5x2mm Bellow-seal, self-adhesive
Available immediately More Info »
Weltmeister bass valve flap for piano & button...
Available immediately More Info »
Bellow Clasp 9,5 cm - unpadded, black
Available shortly (about 1-4 weeks) More Info »
Valve flap fittings 250x250x4mm
Available immediately More Info »
Valve flap fittings 65x13x5mm treble side
Available immediately More Info »
Valve flap fittings 70x13x5mm treble side
Available immediately More Info »
322x50mm velvet, spindle thread 3/16
Available immediately More Info »
Bass register (complete) - 3 registers - black
Available immediately More Info »
530x50mm leather, spindle thread 3/16
Available immediately More Info »
Bellow tape - 22mm width - red
Available shortly (about 1-4 weeks) More Info »